Startseite
Buchen

Co warto zobaczyć, odwiedzając Poznań?

Blättern Sie nach unten
 1. Startseite
 2. Startseite

15 Juni 2022

Poznań to miasto o bogatej historii i kulturze. Zachwyca swoją architekturą, a także licznymi atrakcjami. Jeśli preferujesz zwiedzanie i aktywną formę wypoczynku lub dla odmiany szukasz miejsc, w których można zatracić się z dobrą książką i kawą, z pewnością zakochasz się w stolicy Wielkopolski i zechcesz tu wrócić. Tu nie ma miejsca na nudę, pozostają za to wspomnienia na całe lata. Warto tu przyjechać, chociażby na weekend, aby pospacerować po klimatycznych uliczkach, zachwycić się zabytkowym rynkiem, wyciszyć w pięknych parkach oraz poznać tutejszą kuchnię, kosztując zarówno dań na słono, jak i na słodko.

Zwiedzanie Poznania warto zacząć od Starego Rynku, który otoczony jest zabytkowymi kamienicami. Wśród nich mogą rzucać się w oczy charakterystyczne budynki o kolorowych fasadach, które znane są tutaj jako domki budnicze. Stanowią jedne z najbardziej charakterystycznych kompleksów budowlanych w tej części miasta, a ich historia sięga pierwszej połowy XVI wieku. Warto wiedzieć, że rynek w Poznaniu jest jednym z większych w Europie, natomiast w Polsce pod względem wielkości znajduje się na trzecim miejscu zaraz po rynku w Krakowie i Wrocławiu. To właśnie tu toczy się nocne życie pełne muzycznych klubów i dyskotek, a także licznych kawiarenek i restauracji otwartych już od rana. Jeśli lubisz gwar ulicy i pragniesz poczuć atmosferę tego miasta, jest to właściwe miejsce, aby zacząć poznawać je bliżej. Ponadto na Starym Rynku koniecznie musisz zwiedzić:

 • Ratusz ­– jest to jeden z najbardziej wyróżniających się obiektów tego typu w Polsce, który został wybudowany w XIV wieku. Równo w południe wybrzmiewa z niego hejnał Poznania, w trakcie którego obok wskazówek zegara pojawiają się dwie legendarne figury trykających się koziołków. Bez wątpienia budynek jest wizytówką tego miasta,
 • Pręgierz, znajdujący się blisko ratusza – jest to ośmioboczna kolumna z okresu późnogotyckiego. Było to dawne miejsce wykonywania publicznych egzekucji oraz wymierzania kar za ciężkie przewinienia. Dziś zabytek kojarzy się jednak z czymś znacznie milszym, to częste miejsce spotkań, które na stałe wpisało się w krajobraz poznańskiego Starego Rynku,
 • Waga miejska w Poznaniu – budynek o charakterystycznym dwuspadowym dachu. Gmach w stylu renesansowym został odbudowany w latach 50. ubiegłego wieku, po tym, jak został zniszczony w czasie II Wojny Światowej, kiedy to pełnił funkcję siedziby władz miasta. Pierwotnie obiekt został wzniesiony w XIII wieku i był budynkiem należącym do urzędników pilnujących wagi skarbowej,
 • Studzienka Bamberki – znajdująca się pomiędzy budynkiem wagi miejskiej a ratuszem. Posąg nad cokołem przedstawia kobietę niosącą po obu stronach dzbany z winem,
 • Pałac Działyńskich – piękna kamienica z XVIII wieku o barokowej elewacji z charakterystyczną figurą pelikana, która miała symbolizować ofiarność i poświęcenie.

Muzea i parki w Poznaniu

Ponadto w obrębie Starego Rynku i jego okolic mieści się wiele muzeów ulokowanych także w zabytkowych budynkach z różnych epok. Do najważniejszych należy m.in.:

 • Muzeum Powstania Wielkopolskiego – mieszczący się w Odwachu, czyli dawnym miejskim arsenale. Pierwotnie w tym miejscu stał drewniany budynek, jednak szybko na jego miejscu wybudowano obiekt w stylu klasycystycznym. Budynek zdecydowanie o bogatej historii, zrujnowany w 1945 roku jednak szybko odbudowany,
 • Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza – mieszczące się w zabytkowej kamienicy na Starym Rynku 84,
 • Muzeum Instrumentów Muzycznych – jedno z największych w Europie oraz jedyne w Polsce, gdzie działa Pracownia Konserwacji Instrumentów Muzycznych. Jest filią Muzeum Narodowego w Poznaniu i mieści się w trzech kamienicach,
 • Rogalowe Muzeum – coś dla zmysłu wzroku oraz smaku. Muzeum ma formę interaktywną i poświęcone jest regionalnemu przysmakowi, jakim jest rogal świętomarciński. Osoby zwiedzające nie tylko obserwują przygotowanie rogali według tradycyjnej receptury, ale także uczestniczą w ich wypieku.

Oczywiście nieco dalej od Starego Rynku jest również wiele ciekawych i wartych odwiedzenia obiektów. Po regeneracji i czasie spędzonym w naszym hotelu z malowniczą i cichą scenerią w tle, warto następnego dnia znów wrócić do centrum miasta i zwiedzić m.in. Muzeum Narodowe w Poznaniu, Zamek Cesarski lub Stary Browar. Dla zwolenników długich przechadzek spacer wokół Jeziora Maltańskiego będzie z pewnością bardzo przyjemnym doświadczeniem. Przy okazji warto również wspiąć się na Kopiec Wolności.

W obrębie Poznania jest wiele parków, w których można nie tylko się wyciszyć, ale również nacieszyć oczy ładną scenerią i kolorową roślinnością. Do najważniejszych tego typu miejsc należy:

 • Park Wilsona,
 • Park Cytadela,
 • Park Mickiewicza,
 • Park Sołacki.

Poznań jest idealny do zwiedzania zarówno pieszo, rowerem, jak i z wykorzystaniem coraz bardziej popularnej formy transportu, jaką jest hulajnoga. Obok większości najważniejszych ulic jest możliwość wypożyczenia roweru miejskiego, dzięki czemu poznawanie uroków miasta może być jeszcze ciekawsze.

Będąc w Poznaniu, warto także spróbować potraw z lokalnej kuchni, począwszy od wspomnianych już rogalików, a kończąc na pyrach z gzikiem i parowcach. Z pewnością dzięki różnorodności smaków i zapachów Twój pobyt utrwali Ci się jeszcze bardziej w pamięci.

Poznań przyjaznym miastem dla dzieci

Wybierasz się do stolicy Wielkopolski razem ze swoimi dziećmi i szukasz dla nich atrakcji? Podpowiadamy, w jakich miejscach można z nimi ciekawie spędzić czas.

Na chwilę warto wrócić ponownie na Stary Rynek. Ratusz i trykające koziołki w południe na pewno wywołają uśmiech na twarzy Twojego dziecka, a stąd już tylko parę kroków do wspomnianego wcześniej Rogalowego Muzeum. Z pewnością ekscytującą atrakcją dla Twojego dziecka będzie samodzielnie wykonanie rogali oraz obejrzenie animacji na temat historii miasta. Co jeszcze koniecznie trzeba zwiedzić wraz z dziećmi? Na pewno:

 • Teatr Cortiqué ­– są tu wspaniałe widowiska akrobatyczno-baletowe,
 • Zoo w Poznaniu – jest oddalone od centrum miasta, ale warto się tam wybrać. Na terenie zoo wydzielona jest także bezpłatna część. Ogólnie można tu spotkać ponad 2500 zwierząt reprezentujących 360 gatunków,
 • Palmiarnia – największe tego typu miejsce w Polsce jest idealne na rodzinne wyjście. Twoje dziecko ma okazję podziwiać rośliny egzotyczne zarówno latem, jak i zimą.

Stolica województwa wielkopolskiego ma również wiele do zaoferowania, jeśli szukasz wraz ze swoimi pociechami bardziej aktywnych i sportowych form wypoczynku. Z pewnością nie będziecie narzekać na nudę, jeśli odwiedzicie takie miejsca, jak:

 • Interaktywne Centrum Bezpieczeństwa Škoda AutoLab,
 • Termy maltańskie,
 • Deli Park – park edukacyjno-rozrywkowy,
 • oraz skorzystacie z przejażdżki Maltanką – czyli kolejką turystyczną.

Poznań to miasto idealne na wypad z przyjaciółmi, rodzinny weekend lub spontaniczny wyjazd w pojedynkę.

newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen